Дефекти кісток черепа

Дефект кісток черепа - це відсутність ділянки кісткової тканини, обумовлена травмою або ятрогенним втручаннями (резекційна трепанація).

 

За розмірами виділяють:

 

  • малі дефекти (до 10 см.кв.),
  • середні (до 30 см.кв.),
  • великі (до 60 см.кв.),
  • обширні (більше 60 см.кв).

 

У більшості пацієнтів перенесших резекційні краніотомії розвивається посттрепанаційний синдром (синдром трепанованого черепа), що виявляється больовими відчуттями в зоні трепанаційного дефекту в черепі.

 

Клінічна картина

 

Дифузний головний біль і місцеві болі в області дефекту, що починається або посилюється при зміні атмосферного тиску, температури навколишнього середовища.

 

Випинання вмісту черепа в дефект при кашлі, чханні, нахилі голови, фізичному напруженні і т.п. Пацієнти скаржаться на боязнь пошкодження мозку через «кісткове вікно», поява почуття неповноцінності і косметичний дефект.

 

Виникають труднощі в зосередженні уваги, виконанні інтелектуальних завдань, порушення пам'яті, сну, зниження толерантності до емоційних навантажень і алкоголю. Так само для хворих характерні психічні порушення.

 

Після резекційної трепанації судомні напади відзначаються в 28% випадках, а судомна готовність за даними ЕЕГ зустрічається у 40% хворих, однак після краніопластики тільки у 20% хворих зберігаються ЕЕГ зміни, що відповідає рівню у неоперованих пацієнтів, які перенесли важку черепно-мозкову травму.

 

Показання до краніопластики визначаються головним чином необхідністю герметизації порожнини черепа (захист головного мозку від зовнішніх впливів і нормалізація церебральної гемо- та ліквородинаміки), також у косметичних цілях.

 

Протипоказанням до краніопластики є - наявність в зоні кісткового дефекту нориці, остеомієліту.

 

Методика закриття дефектів черепа

 

Для пластики дефекту кісток черепа на сучасному етапі використовується 3 види матеріалів:

 

  • Аутокісткою;
  • гомо-чи алотрансплантат (ліофілізована або формалінізована гомокістка);
  • ксенотрансплантати (акрилові матеріали – протакрил, органічне скло – плексиглас, палакост і металеві пластини - срібні, танталові, та ін)..

 

Наш досвід показав високу ефективність застосування аутокістки і титанових сітчастих трансплантатів для пластики дефектів кісток склепіння черепа. Кожен рік ми проводимо десятки таких операцій, які практично не супроводжуються ускладненнями.

 

На даний момент провідними виробниками титанових трансплантатів є американська компанія Stryker, і російська Conmet.

 

Також, ми проводимо операції при складних краніофаціальних дефектах із застосуванням пластичної хірургії і 3D реконструкції.

 

вид 3D моделі з титановим сітчастим імплантом використання часткового гоління волосся голови наступний день після операції рентген-контроль