ГІДРОЦЕФАЛІЯ

Гідроцефалія – надмірне накопичення цереброспінальної рідини в лікворній системі, яке супроводжується збільшенням обсягу шлуночків і субарахноїдальних просторів, і обумовлено дисбалансом між виробленням ліквору та його резорбцією.

 

Ліквор продукується судинними сплетеннями, що розташовуються в бічних, третьому і четвертому шлуночках мозку, циркулює по шлуночковій системі мозку в напрямку: бічні шлуночки - отвір Монро - третій шлуночок - Сільвієв водопровід - четвертий шлуночок, через отвори Можанді і Люшка відтікає в субарахноїдальні простори головного та спинного мозку, і по периневральним, периваскулярним просторів всмоктується в венозну систему

 

Класифікація гідроцефалії досить різноманітна, що обумовлено поліетіологічністю, різноманітністю морфологічних і клінічних проявів. Гідроцефалію поділяють на вроджену і придбану. Останні, в свою чергу, бувають посттравматичні, постінфекційної, пухлинного генезу, на грунті цереброваскулярної патології, неуточненого генезу.

 

За характером функціонування лікворної системи гідроцефалія підрозділяється на сполучну (відкриту) і оклюзійну (закриту), при якій є перешкода на шляху відтоку ліквору.

 

Симптоми

 

  • головний біль, на висоті якої можливе виникнення блювоти
  • дезорієнтацію в часі, розвиток грубих розладів пам'яті, зниження інтелекту і критики, поява апатії
  • порушення ходи у вигляді необхідності широко розставляти ноги і робити дрібні кроки (апраксія ходьби), розвиток слабкості в нижніх кінцівках 
  • нетримання сечі, імперативні позиви, епізоди нічного нетримання або постійне нетримання
  • зниження гостроти зору.

 

Зазначений симптомокомплекс найбільш характерний для осіб чоловічої статі у віці  50-60 років. Хворі з гідроцефалією, які перебували у нас на лікуванні, зазвичай скаржилися на головний біль (98%), порушення ходи (90%), нудоти і блювоти (56%), зниження зору (48%). До них приєднуються поліморфні вогнищеві порушення, зниження пам'яті та інтелекту. У третини хворих виявлявся застій дисків зорових нервів або стадія їх вторинної атрофії.

 

Діагностика

 

Діагноз гідроцефалії грунтується на клінічних проявах захворювання і додаткових методів досліджень: огляд окуліста, оглядова краніографія, комп'ютерна томографія, МРТ.

        

 

Лікування

 

Лікувальний комплекс заходів при гідроцефалії включає консервативні та хірургічні заходи.

 

Для цих цілей використовують дегидратаційну терапію, що включає осмотичні діуретики (маніт, манітол в / в крапельно); салуретики (фуросемід, лазикс в / в, в / м або перорально). Хірургічні ж втручання спрямовані на створення колатеральних шляхів відтоку ліквору за межі центральної нервової системи і нормалізацію внутрішньочерепного тиску. Лікворошунтуючі операції (ЛШО) є одними з найбільш вживаних видів нейрохірургічних втручань, кількість в світі яких перевищує 200,000 в рік. Значне зростання цих операцій настав після впровадження в практику силіконових клапанних дренажних систем.

 

Ми пишаємося тим, що починаючи з 1995 року в нашому відділенні, вперше серед усіх регіонів України, почали виконуватися ЛШО – вентрикулоперитонеальні шунтування з використанням вітчизняних силіконових клапанних систем «Дитячого нейрохірургічного центру (м.Київ)».

 

На початку 90-х рр.. в країні різко постало питання про забезпечення хворих лікворошунтуючих системами (ЛШС), поставка яких з Росії припинилася, а закупівля із Західної Європи була неможлива через дуже високі ціни. За підтримки МОЗ України на базі Інституту нейрохірургії було створено об'єднання ТОВ «Дитячий нейрохірургічний центр», наукова група якого розробила першу вітчизняну лікворошунтуючу систему (патент UA 9458 A), і виробнича база, де з 1994 почався випуск цих систем. За виконання важливої для країни науково-практичної теми «Імплантовані пристрої для лікування захворювань центральної нервової системи: науково-технічна розробка, виробництво і застосування в закладах охорони здоров'я» (1992-2001рр). співробітники дитячого нейрохірургічного відділення Інституту нейрохірургії і «Дитячого нейрохірургічного центру», а також завідувач кафедри неврології та нейрохірургії Дніпропетровської медичної академії Дзяк Л.А., головні нейрохірурги Донецької - Кардаш А.М., та Вінницької - Ольхов В.М. областей стали лауреатами Державної премії України в галузі науки і техніки за 2001р.

 

Принципова схема систем, що випускаються, єдина, і забезпечує односпрямований, суворо дозований потік ліквору.

 

ЛШС складається з центрального катетера, в який надходить ліквор, клапанного пристрою з помпою і периферичного катетера для відводу ліквору. Клапанні пристрої випускаються для функціонування в 3-х режимах: низького (15-50мм.вод.ст.), Середнього (50-100мм.вод.ст.), І високого (100-150мм.вод.ст). Пристрій починає пропускати ліквор тільки тоді, коли тиск у центральному катетері стане підвищеним. При зниженні тиску клапан «закривається». Вибір режиму визначається тиску хірургом в залежності від віку пацієнта, природи і характеру гідроцефалії.

 

 

до операції до операції через 8 днів після операції пацієнт з регресом скар та неврологічної симптоматики виписується додому

 

Також, ми встановлюємо шунти американської компанії MEDTRONIC, яка є на даний момент світовим лідером в виробництві лікворошунтуючих систем. Висока вартість шунта - непряма ознака якості його виготовлення. Головна відмінність від вітчизняних шунтів полягає в можливості регулювати тиск усередині клапана після операції в будь-який момент коли це необхідно. Це можливо завдяки наявності магнітного датчика всередині клапана шунта, і спеціального апарату який магнітним полем впливає на датчик, таким чином зменшуючи або збільшуючи тиск.

 

3D реконструкція після шунтуючої операції