ПУХЛИНИ ГОЛОВНОГО МОЗКУ

Пухлини головного мозку — гетерогенна група різних внутрішньочерепних новоутворень, доброякісних або злоякісних, що виникають внаслідок запуску процесу аномального неконтрольованого ділення клітин, які в минулому були нормальними складовими самої тканини мозку (нейрони, гліальні клітини, астроцити, олігодендроцити, епендимальних клітини), лімфатичної тканини, кровоносних судин мозку, черепномозкових нервів, мозкових оболонок, черепа, залозистих утворень мозку (гіпофіза і епіфіза), або виникають внаслідок метастазування первинної пухлини, що знаходиться в іншому органі.

 

СИМПТОМИ

 

 • головний біль, який з часом наростає

Виникає через появу додаткового утворення в порожнині черепа. Біль наростає при фізичних навантаженнях, при нахилі голови, знижується при прийомі анальгетиків або сечогінних засобів.

 

 • блювота

Не залежить від прийому їжі. Не приносить полегшення. Виникає як правило на висоті головного болю.

 

 • втрата сили або слабкість в кінцівках (парези) 

Розвиваються поступово з виникнення легкої слабкості в руці / нозі поступово посилюючись. В основному слабкість розвивається в руці / нозі з одного боку. Рідко спостерігається ізольована слабкість в руці або в нозі.

 

 • поява проблем із зором 

Зниження гостроти зору. Двоїння в очах. Поява темних плям перед очима. Складнощі фокусування при читанні і т.д.

 

 • поява судом

Судоми можуть виникати в окремих кінцівках (руці або нозі) у вигляді посмикувань. Часто виникають загальні судоми, які супроводжуються втратою свідомості.

 

 • порушення слуху та розпізнавання мовлення 

Супроводжується зниженням слуху, появою додаткових шумів у вусі. Важко розуміти звернену мову. Доводиться кілька разів перепитувати.

 

 • порушення мови усної та письмової

Виникають труднощі при розмові, важко підбирати слова, нечітка вимова простих слів і пропозицій. Змінюється почерк, виникають прості помилки при написанні слів і пропозицій, змінюється підпис.

 

 • порушення координації рухів і запаморочення

Виникає поступово, супроводжується порушенням ходи, людина може впасти при різких поворотах тулуба без контролю зору, промахування при спробах виконати точні рухи.

 

 • гормональні розлади

Змінюється гормональний фон, може коливатися рівень всіх гіпоталамо-гіпофізарно залежних гормонів.

 

 • психічні порушення

Порушується пам'ять і увага, хворий стає неуважним, дратівливим, змінюється характер. Тяжкість симптомів залежить від величини і локалізації області ураження. Спектр симптомів коливається від неуважності до повної втрати орієнтації у часі, просторі та власної особистості.

 

ДІАГНОСТИКА

 

У першу чергу пацієнт з наявністю хоча б одного з вищевказаних симптомів звертається до лікаря за місцем проживання. При підтвердженні симптомів лікар повинен направити пацієнта на консультацію до невролога. Наявність клінічної симптоматики є приводом для призначення нейровізуалізаційних методів обстеження таких як комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія.

 

В умовах нашої клініки є можливість виконати обидва ці дослідження на сучасних апаратах.

 

У більшості випадків при підтвердженні діагнозу необхідно виконувати КТ або МРТ з внутрішньовенним введенням спеціального контрастує речовини. Це допоможе нейрохірурга визначити характер пухлини і оптимальний підхід до подальшого лікування. КТ / МРТ з внутрішньовенним контрастуванням є «золотим стандартом» діагностики пухлин головного мозку.

 

При виявленні пухлини головного мозку, необхідно пройти комплексне обстеження всіх органів і систем оскільки часто пухлина в головному мозку може бути метастазом з пухлини в будь-якому іншому органі людини.

 

Базовий порядок необхідних обстежень пацієнта з діагнозом «пухлина головного мозку»:

 

 • загальний аналіз крові і сечі
 • біохімічний аналіз крові 
 • коагулограма
 • електрокардіограма 
 • флюорографія або рентгенографія легенів
 • ультразвукове обстеження: щитовидної залози, грудної залози, внутрішніх органів, органів малого таза, нирок та заочеревинного простору 

 

При необхідності Ваш лікуючий лікар призначить додаткові дослідження та консультації суміжних спеціалістів.

 

ЛІКУВАННЯ

 

Консервативне лікування – проводиться для зняття симптомів пухлини, зменшення її тиску на головний мозок. Усі заходи, пов'язані з цієї групи, не впливають на саму причину захворювання, а лише тільки пом'якшують його перебіг, дозволяючи зберегти життя хворому або поліпшити його якість.

 

 • Глюкокортикостероїди (преднізолон) - знімають набряк тканини головного мозку і знижують загальномозкових симптоматику.
 • Протиблювотні препарати (метоклопрамід) - знімають блювоту, що виникає в результаті наростання общемозговой симптоматики або після комбінованої хіміо-променевої терапії.
 • Седативні препарати - залежно від рівня психомоторного збудження і тяжкості психічних порушень.
 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПВС - наприклад, кетонал) - купуют больовий синдром.
 • Наркотичні анальгетики (морфін, омнопон) - зменшують больовий синдром, психомоторне збудження, блювоту центрального генезу.

 

Хірургічне лікування

 

Проведення операції з приводу видалення пухлини головного мозку є найефективнішим способом лікування. Використання мікрохірургічної техніки, спеціального мікроінструментарію, збільшуваної оптики під час операції (нейрохірургічний мікроскоп) в останні роки значно поліпшило показники лікування даної категорії пацієнтів. У нашому Центрі показники лікування пухлин головного мозку одні з кращих в Україні.

 

Ви повинні розуміти, що кожне таке втручання - це складна нейрохірургічна операція. Так як хірургу необхідно видалити пухлину у межах здорових тканин, то кожна така операція травматична, а часто і зовсім неможлива через великі розміри пухлини або її локалізацію у життєво важливих ділянках мозку. Залежно від розмірів, локалізації, типу пухлини, стану хворого, приймається рішення про необхідність проведення операції, обсязі оперативного втручання і спосіб його проведення. Конкретний шлях втручання і метод його здійснення індивідуальний і залежить від локалізації пухлини і її розмірів, а також і клітинного складу.

 

до операції через 24 години після операції  

 

Гістологічний висновок

 

Після операції ми направимо видалену тканину пухлини на гістологічне дослідження. Як правило потрібно від 6 до 12 днів для встановлення гістологічного характеру пухлини. Від цього буде залежати подальша тактика лікування. При наявності елементів атипії (ступінь GII, GIII і GIV) в клітинах видаленої пухлини Вам буде призначена променева терапія для профілактики подальшого виникнення пухлини, в окремих випадках хіміотерапія.

 

Променева терапія

 

Застосування опромінення найбільш ефективно після хірургічного видалення пухлини. Променеву терапію застосовують після гістологічного висновку тим пацієнтам у яких клітини видаленої пухлини мають високу ступінь атипії і здатність до швидкого поділу. Променева терапія проводиться в обласному онкологічному диспансері. При виписці ми вкажемо точну область головного мозку для проведення опромінення.

 

Слід зазначити, що при наявності пухлини малого розміру (до 3см в діаметрі) можна обійтися і без оперативного втручання. Це можливо завдяки методам лікування КіберНіж і Гамма-Ніж. Вам про можливості того чи іншого методу, і про те чи є у Вас показання до цих методів. На даний момент в Україні встановлено КіберНіж в Київській області, про можливості і вартості лікування Ви можете дізнатися перейшовши за цим посиланням.

 

Хіміотерапія

 

Перед проведенням хіміотерапії обов'язково необхідно провести гістологічну верифікацію пухлини для підбору адекватної дози і найбільш ефективного препарату. Якщо хірургічне втручання не проводилося, то діагноз слід підтвердити шляхом стереотаксичної біопсії. Також обов'язковою умовою хіміотерапії є визначення індивідуальної чутливості хворого до препарату. Шлях введення вибирається виходячи з можливості створення найбільшої концентрації препарату в тканинах пухлини. Вибір конкретного поєднання залежить від індивідуальної чутливості, тривалості хіміотерапії і фінансових можливостей пацієнта. Хіміотерапія призначається і проводиться в умовах онкодиспансеру.