Пухлини спинного мозку

Пухлина спинного мозку - це гетерогенна група різних внутрішньохребтових  новоутворень, доброякісних або злоякісних, що виникають внаслідок запуску процесу аномального неконтрольованого ділення клітин, які в минулому були нормальними складовими самої тканини мозку, лімфатичної тканини, кровоносних судин мозку, спинномозкових нервів, мозкових оболонок, хребців, або виникають внаслідок метастазування первинної пухлини, що знаходиться в іншому органі.

 

Хребет – це складний орган який забезпечує головну опорно-рухову функцію в нашому організмі. Хребет складається з 24 хребців, розміщених один над одним, плюс крижова кістка і куприк. Більшість людей мають 7 хребців в області шиї (шийні хребці), 12 хребців в області грудної клітини (грудні хребці) і 5 хребців в нижній частині спини (поперекові хребці). Крижова кістка складається з п'яти зрощених хребців між тазовими кістками. Копчик сформований з 3-5 кісток, зрощених в самому кінці хребта.

 

Кожен хребець має отвір в центрі, схоже на дірку в бублику. Розташовані один над одним отвори утворюють порожнистий канал (хребетний канал), який містить в собі і захищає спинний мозок і його нервові корінці.

 

Спинной мозг – это длинный пучок нервных волокон, который переносит информацию от головного мозга и к нему. Он начинается у основания черепа и тянется ко второму поясничному позвонку, расположенному в нижней части спины.

 

Спинний мозок зазвичай має довжину 37-42 см, але його діаметр має різні значення в різних областях хребта. У найширших точках - в шийному та поперековому відділах, де розташовано багато нервів, він має діаметр великого пальця.

 

Виділяють екстрадуральні пухлини - знаходяться поза твердої мозкової оболонки яка вкриває спинний мозок на всій його довжині. В основному це метастази з інших органів, рідко первинні пухлини. 

 

Інтрадуральні екстрамедулярні - ростуть під твердою мозковою оболонкою але не вростають в спинний мозок. Ця категорія пухлин є найбільш сприятливою для хірургічного лікування і для прогнозу.

 

Інтрадуральні інтрамедулярні - ростуть безпосередньо з тканини спинного мозку. Як правило, це гліальні пухлини походять з клітин-складових спинного мозку.

 

Симптоми

 

 • біль у спині

Супроводжує 99% пацієнтів з пухлинами спинного мозку. Біль може локалізуватись як в спині, так і віддавати в руку / ногу з одного боку або з обох сторін. Біль у спині, як правило, тупого характеру, ниючий, давлячий. Біль в кінцівках прострілюючого характеру , посилюється при фізичних навантаженнях, кашлі, чханні.

 

 • слабкість в кінцівках, порушення ходи, зменшення дистанції ходи

Оскільки пухлина здавлює спинний мозок, та його частина яка піддається механічній дії поступово, з часом, перестає функціонувати, що супроводжується наростаючою слабкістю в кінцівках, до повного паралічу.

 

 • порушення функції тазових органів

Виникають імперативні поклики до сечовипускання і дефекації. З часом може розвиватися часткова або повна затримка цих функцій. Часто першим симптомом є зниження / відсутність потенції у чоловіків.

 

 • поява терпкості в кінцівках або в тілі

Здавлюючи провідники глибокої та поверхневої чутливості пухлина спинного мозку викликає відчуття терпкості нижче рівня ураження. Терпкість при несвоєчасному зверненні до нейрохірурга може привести до повної анестезії.

 

ДІАГНОСТИКА

 

У першу чергу пацієнт з наявністю хоча б одного з вищевказаних симптомів звертається до лікаря за місцем проживання. При підтвердженні симптомів лікар повинен направити пацієнта на консультацію до невролога. Наявність клінічної симптоматики є приводом для призначення нейровізуалізаційних методів обстеження,таких як комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія.

 

В умовах нашої клініки є можливість виконати обидва ці дослідження на сучасних апаратах.

 

У більшості випадків МРТ є найбільш оптимальним і ефективним методом діагностики пухлин спинного мозку. При необхідності ми застосовуємо метод мієлографії - введення контрастної речовини в порожнину хребетного каналу для виявлення обрисів і поширення пухлини.

 

При підтвердженні діагнозу необхідно пройти комплексне обстеження всіх органів і систем оскільки часто пухлина у хребті може бути метастазом з пухлини в будь-якому іншому органі людини.

 

Базовий порядок необхідних обстежень пацієнта:

 

 • загальний аналіз крові і сечі
 • біохімічний аналіз крові
 • коагулограма 
 • електрокардіограма 
 • флюорографія або рентгенографія легенів
 • ультразвукове обстеження: щитовидної залози, грудної залози, внутрішніх органів, органів малого таза, нирок та заочеревинного простору 

 

При необхідності Ваш лікуючий лікар призначить додаткові дослідження та консультації суміжних спеціалістів.

 

    

 

ЛІКУВАННЯ

 

Консервативне лікування – проводиться для зняття симптомів пухлини, зменшення її тиску на спинний мозок. Усі заходи, пов'язані з цієї групи, не впливають на саму причину захворювання, а лише тільки пом'якшують його перебіг, дозволяючи зберегти життя хворому або поліпшити його якість життя.

 

 • Глюкокортикостероїди (преднізолон) - знімають набряк тканини спинного мозку і знижують симптоматику.
 • Нестероїдні протизапальні засоби (НПВС - наприклад, кетонал) - купуют больовий синдром.
 • Наркотичні анальгетики (морфін, омнопон) - зменшують больовий синдром.

 

Хірургічне лікування

 

Проведення операції з приводу видалення пухлини спинного мозку є найефективнішим способом лікування. Використання мікрохірургічної техніки, спеціального мікроінструментарію, збільшувальною оптики під час операції (нейрохірургічний мікроскоп) значно поліпшило показники лікування даної категорії пацієнтів. Кожен рік ми проводимо десятки таких операцій з хорошим результатом.

 

Ви повинні розуміти, що кожне таке втручання - це складна нейрохірургічна операція. Так як хірургу необхідно видалити пухлину у межах здорових тканин, тому кожна така операція травматична. Залежно від розмірів, локалізації, типу пухлини, стану хворого, приймається рішення про необхідність проведення операції, обсягу оперативного втручання і способу його проведення. Конкретний шлях втручання і метод його здійснення індивідуальний і залежить від локалізації пухлини і її розмірів, а також і клітинного складу.

 

новоутворення дужки тіла С7 хребця   після операції

 

Гістологічний висновок

 

Після операції ми направимо віддалену тканину пухлини на гістологічне дослідження. Як правило потрібно від 6 до 12 днів для встановлення гістологічного характеру пухлини. Від цього буде залежати подальша тактика лікування. При наявності елементів атипії (ступінь GII, GIII і GIV) в клітинах видаленої пухлини Вам буде призначена променева терапія для профілактики подальшого виникнення пухлини, в окремих випадках хіміотерапія.

 

Променева терапія

 

Застосування опромінення найбільш ефективно після хірургічного видалення пухлини. Променеву терапію застосовують після гістологічного висновку тим пацієнтам у яких клітини видаленої пухлини мають високу ступінь атипії і здатність до швидкого поділу. Променева терапія проводиться в обласному онкологічному диспансері. При виписці ми вкажемо точну область спинного мозку для проведення опромінення.

 

Слід зазначити, що при наявності пухлини малого розміру (до 3см в діаметрі) можна обійтися і без оперативного втручання. Це можливо завдяки методам лікування КіберНіж. Ваш лікар розповість Вам про можливості того чи іншого методу, і про те чи є у Вас показання до цих методів. На даний момент в Україні встановлено КіберНіж в Київській області, про можливості і вартості лікування Ви можете дізнатися перейшовши за цим посиланням.

 

Хіміотерапія

 

Хіміотерапія не довела своїх переваг для лікування багатьох спінальних пухлин. Однак можуть бути виключення. Лікар визначить, чи допоможе вам лише хіміотерапія або хіміотерапія в комбінації з променевою терапією.

 

новоутворення тіла і дужок Th12 хребця   після операції без неврологічного дефіциту!