Що таке грижа міжхребцевого диску у шийному відділі хребта?

Хребет побудований з хребців, та міжхребцевих дисків, що сукупно виконують статико-динамічні функції хребта, таким чином дають людині можливість вільно рухатись. Міжхребцеві диски виконують функцію амортизаторів хребта. Всередині хребта наявний канал, він має назву хребтового каналу та захищає спинний мозок, який закінчується на рівні першого поперекового хребця. Нижче розташовуються тільки нервові волокна, що відходять від спинного мозку.

 

Хребтовий канал зазвичай настільки широкий, що численні нервові волокна легко знаходять там собі місце. Передню стінку каналу утворюють тіла хребців та міжхребцеві диски, зі сторін та ззаду канал обмежений хребетними дужками, які з’єднуються зв’язкою (жовта зв’язка). Із часом у людини виникає дегенеративний процес у міжхребцевому диску, тобто він починає старіти. Це мало залежить від Вашого віку, оскільки існують фактори ризику раннього розвитку дегенерації (куріння, алкоголь, надмірна вага, постійне навантаження на хребет, спортивні та побутові травми, сидяча робота, генетична схильність). Міжхребцевий диск складається із фіброзного кільця та пульпозного ядра. Процес дегенерації (утворення грижі) розпочинається із пульпозного ядра – воно втрачає свої еластичні здатності та починає зсередини випинати фіброзне кільце. Як правило, випинання (або розрив) фіброзного кільця, у результаті цього тиску, відбувається у бік хребтового каналу, таким чином здавлюючи нерви, що відходять від спинного мозку. Тому основними скаргами таких хворих є не тільки біль у шиї але й біль у руках, а інколи і у ногах. Більшість протрузій міжхребцевих дисків можливо вилікувати консервативним шляхом. Проте, якщо біль знижує якість Вашого життя більш ніж протягом 4-6 тижнів, медикаментозне лікування протягом цього часу неефективне, Ви продовжуєте відчувати біль у руці та пальцях, або відчуваєте слабкість у кінцівках, це є сигналом до хірургічного лікування. Також, показанням до хірургічного лікування є секвестрована грижа – та яка прорвала фіброзне кільце та вийшла у спино-мозковий канал. Через постійний тиск на нерви та спинний мозок, що викликаний грижею міжхребцевого диску, можуть виникнути довготривалі або й незворотні ураження нервових структур, та як наслідок важка інвалідизація (відсутність рухів та чутливості у кінцівках, стійкі порушення функціонування кистей та рук, порушення ходи та зниження якості життя).

 

 

Можливе лікування

 

Грижа міжхребцевого диску лікується як хірургічним так і медикаментозним шляхом. Медикаментозне лікування передбачає прийом знеболювальних, протизапальних, та протинабрякових засобів. Як правило, це досить серйозне та тривале лікування із багатьма компонентами, які по різному можуть впливати на Ваші органи та системи (можуть виникати ерозивні гастрити, кровоточиві виразки шлунку, реактивні медикаментозні гепатити). Тому при Вашому виборі медикаментозного шляху лікування – зверніться до лікаря-невролога за місцем проживання. Часто медикаментозне лікування дає стійкий позитивний ефект, як правило це виникає при протрузіях міжхребцевих дисків розміром до 3мм. При великих грижах або грижах із ознаками секвестрації медикаментозне лікування буде неефективним, лише ускладнить Ваше подальше хірургічне втручання та подовжить період відновлення. Недостатня ефективність консервативного  лікування протягом 4 тижнів є показом до операції.

 

Якщо консервативне лікування не веде до видимого покращення, зберігаються або наростають біль та терпкість у руці, Вам необхідне хірургічне лікування.

 

Шляхом проведення операції досягається значний позитивний ефект після звільнення нервових волокон.

 

Інших більш ефективних методів лікування гриж шийного відділу хребта на даний момент у світі не існує.

 

Як проводиться операція?

 

Мета операції полягає в тому, щоб звільнити від стиснення нервові волокна а інколи і спинний мозок. Для цього потрібно видалити грижу міжхребцевого диску яка створює фактор компресії нервових структур у хребтовому каналі.

 

Операція буде проводитись при загальній анестезії. Подробиці та ризик проведення анестезії пояснить Вам анестезіолог.

 

Рентген-обстеженням буде визначено рівень ураженого міжхребцевого диску, для того, щоб можна було мінімізувати розріз шкіри та м’яких тканин. Розріз шкіри буде виконуватись по передній поверхні шиї, перпендикулярно вертикальній осі тіла, по шкірній складці, для того щоб мінімізувати косметичні зміни у подальшому. Довжина розрізу складає, як правило, до 3см. Після розрізу шкіри відділяються м’язи та органи гортані для того щоб підійти до передньої поверхні тіл хребців. Даний хірургічний доступ є найбільш зручним та безпечним, що доведено великою кількістю досліджень. Вам не потрібно турбуватись про те, що розріз шкіри відбудеться на передній поверхні шиї, оскільки операція проводиться під збільшуваною оптикою – можливість пошкодження хірургом інших органів шиї неможлива.

 

Рішення про об’єм операції буде виноситись на основі даних клінічного огляду, передопераційної діагностики, а також інтраопераційних знахідок. Операція включає в себе наступні етапи: часткове видалення передньої частини фіброзного кільця, після чого видаляється пульпозне ядро та грижа міжхребцевого диску; видаляється задня поздовжна зв’язка після чого проводиться візуалізація, ревізія корінців спинного мозку та епідурального простору. При наявності кісткових розростань (остеофітів) ми видалимо їх високошвидкісним мікрохірургічним бором із діамантовим напилом, що унеможливлює пошкодження нервів та їх оболонки. Після виконання даних етапів на місце видаленого ураженого міжхребцевого диску встановлюється протез виготовлений із біополімерного матеріалу «PEEK» (компанії Stryker, Medtronic), який буде виконувати стабілізаційні функції міжхребцевого диску. Хірургічна рана зашивається розсмоктуючим шовним матеріалом (вікрил) із застосуванням косметичного шва. Таким чином Вам не потрібно буде знімати шви з шкіри – їх не буде.

 

Дана методика операції проводиться спеціалізованим мікронейрохірургічним інструментарієм, із використанням потужних високошвидкісних мікроборів для видалення частин фіброзного кільця та кісткових розростань (остеофітів), із застосуванням потужного ксенонового освітлення та збільшувальної оптики (налобні лупи, мікроскоп). Ми використовуємо Stryker TPS-U2, мікронейрохірургічний інструментарій Aesculap, Codman, Mueller, збільшувану оптику Heine, Zeiss, Storz.

 

Після операції протягом 1-2 годин Ви будете перебувати під наглядом анестезіолога, після чого Вас переведуть до палати.

 

Шийна мікродискектомія високоефективним золотим стандартом лікування уражень міжхребцевих дисків у шийному відділі хребта у всьому світі.

 

На що слід звернути увагу?

 

Після операції можуть виникати неприємні больові відчуття у шиї, також може боліти післяопераційний рубець. У цих випадках допомагає болезаспокійливий засіб. При вставанні може виникнути ортостатичний колапс (потемніння в очах). В такому випадку обов`язково повідомте лікаря, щоб він міг призначити препарати для покращення кровообігу. Для профілактики останнього Вам необхідно проводити 3-4 рази на день у лежачому положенні наступні вправи: почергово підніміть руки вгору та вниз до 20 разів, у сторони – 20 разів, потім підтягніть почергово кожну ногу по 20 разів.

 

Вже у добу після операції Ви будете самостійно вставати та ходити. Слід поступово розширювати руховий режим: першу добу після операції ми рекомендуємо вставати кожні 2години та ходити до 50м на раз, із наступної доби Ви не будете обмежені у ході.

 

Ми рекомендуємо не давати навантаження на руку до 1 міс, після чого Ви можете брати у руку вагу до 5кг, поступово збільшуючи останню. Проте, це не означає, що Вам не можна користуватись даною рукою протягом першого місяця, Ви можете виконувати повсякденну роботу із наступного дня після операції, якщо вона не пов’язана із фізичним навантаженням.

 

Тривалість перебування у лікарні після таких операцій складає як правило 2-3, у рідкісних випадках, якщо у Вас до операції були значні порушення, ми будемо рекомендувати проведення курсу відновного лікування у нашому стаціонарі до 10-12 днів.

 

Ми рекомендуємо носіння м’якого шийного ворітника протягом 2 тижнів після операції. Це необхідно для тимчасового обмеження різких рухів, перерозгинань у шийному відділі.

 

Слід відмітити, що ми рекомендуємо керувати автотранспортом не раніше ніж через 4 тижні із моменту операції.

 

Маємо Вас повідомити, що куріння та вживання алкоголю негативно відображається на строках відновлення та реабілітації після операції. Також, уникайте переохолоджень, стресів, надмірної ваги.

 

Сексуальне життя не є протипоказаним, проте дотримуйтесь вищевказаних рекомендацій.

 

Через 1 місяць після операції ми рекомендуємо регулярно відвідувати басейн. Через 3 місяці спостерігатись у лікаря-фізіотерапевта за місцем проживання із відвіданням кабінетів лікувальної фізкультури та фізіотерапевтичним лікуванням.

 

Пам’ятайте про те, що остеохондроз – процес незворотній, його можна лише призупинити. Тому, уникайте переохолоджень, тяжких фізичних навантажень, травм, черезмірних спортивних навантажень. Періодично протягом дня приймайте положення лежачи – таким чином, давайте відпочити м’язам Вашої шиї.

 

до операції до операції КТ контроль після операції наступного дня після операції з регресом болю та слабкості в руці відсутність косметичного дефекту вже через тиждень після операції, за рахунок косметичного шва