Синдром карпального каналу

Синдром карпального каналу (СКК) супроводжується симптомами які виникають при здавленні серединного нерву у ділянці зап’ястя, яке проявляється обмеженням рухів пальцями та порушенням чутливості, а також, що найбільш важливо – больовими відчуттями у кисті.

 

Карпальний канал розташований в основі зап’ястя. Дев’ять сухожилків згиначів та серединний нерв проходять крізь нього, оточені із трьох сторін кістками зап’ястя, а на долонній поверхні утримувачем карпального каналу – зв’язкою. Канал простягається від дистальної долонної шкірної складки до 3см вище зап’ястка. Серединний нерв може бути стисненим за рахунок зменшення розмірів каналу, або за рахунок збільшення розмірів різних компонентів каналу: сухожилків, зв’язки, судин. Стиснення нерву призводить до пригнічення кровотоку у ньому, це носить назву ішемії. Поступово стиснення наростає, ішемія прогресує, що веде до розвитку рубцевої тканини навколо та всередині нерву, відчуття оніміння та слабкість у кисті наростають. Якщо не ліквідувати стиснення, шанси на видужання будуть сумнівними.

 

СКК супроводжується наступними симптомами: пацієнти страждають на затерпаючі, тягнучі а інколи і пекучі відчуття, болі у пальцях рук (великий, вказівний, середній). Практично постійно вищевказані симптоми посилюються вночі порушуючи сон, що заставляє пацієнта знаходити зручне положення для руки, трясти нею, розтирати її, опускати з ліжка, що призводить до короткочасного покращення. Досить часто дані відчуття поширюються на передпліччя та плече, інколи і на шию. Якщо не проводити лікування даного синдрому, поступово виникне слабкість у м’язах кисті, а далі і атрофія. Хворому тяжко виконувати точні рухи кистю, наприклад: взяти чашку, застібнути ґудзики, чистити картоплю тощо. Із часом затерпання та слабкість можуть стати незворотними.

 

Як правило на СКК страждають люди які багато працюють руками. Частіше синдром виникає у перукарів, бухгалтерів, водіїв, працівників сільського господарства та будівництва. Жінки страждають втричі більше аніж чоловіки. Наявність хронічних захворювань суглобів, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози, травм у минулому кистей рук збільшує вірогідність захворювання на СКК. Близько 50 із 1000 людей хворіють на даний синдром. При чому, як правило, у віці від 45 до 60 років.

 

При наявності вищевказаних симптомів, для підтвердження діагнозу СКК існують наступні проби:

 

  • Проба Фалена: при максимальному розгинанні кисті та утримання її у крайньому положенні протягом 60 секунд, з’явиться або наросте відчуття терпкості або болю у великому або вказівному та середньому пальцях кисті.
  • Проба Тинеля: при пережиманні кисті у ділянці зап’ястя великим та вказівним пальцем іншої руки на 60 секунд, виникає відчуття поколювання, повзання мурашок, терпкості або болю у пальцях руки.

 

Дослідити функціонування серединного нерву можливо із допомогою електронейроміографії, яка покаже чи є зниження швидкості проведення імпульсів по нерву.

 

СКК – це синдром який не дає змоги нормально працювати та відпочивати, а при несвоєчасному лікуванні призводить до повної втрати рухів та відчуття у кисті, як наслідок – втрати працездатності та перехід на інвалідність.

 

Лікування

 

Для отримання позитивного ефекту від лікування пацієнту рекомендовано обмежити або змінити ті види діяльності які призводять до виникнення симптомів. Окрім того, носіння фіксуючого бандажа на зап’ястя протягом дня обмежує рухи у ньому, тому також може призвести до зменшення симптомів захворювання. Слід відмітити, що куріння та вживання алкоголю негативно впливають на будь-які види лікування СКК, ці звички слід виключити.

 

Медикаментозне лікування включає отримання протизапальних засобів, високих доз вітамінів групи В, препаратів, що відновлюють мієлінову оболонку та застосовуються при нейропатіях, виконання ЛФК вправ для кисті, фізіотерапевтичні методи лікування. Інколи застосовують введення гормональних препаратів у карпальний канал, що тимчасово приводить до полегшення симптомів. Повторні ін’єкції не рекомендують, оскільки це призводить до прогресування спайкового процесу у каналі.

 

ось що буде якщо не робити ... ви помічаєте де була операція? пацієнти вже в першу добу після операції відчувають значне поліпшення

 

Якщо дані засоби не призводять до покращення, а симптоми повертаються чи наростають, необхідно розглянути необхідність у проведенні хірургічного лікування.

 

Операція виконується малоінвазивно, під місцевим знеболенням: на поверхні зап’ястя робиться розріз шкіри до 2см, після чого виділяється поперечна зв’язка зап’ястя. Для того щоб звільнити серединний нерв дана зв’язка розсікається на всьому протязі. При цьому вірогідність пошкодження функціонально-значимих структур (судин, нервів та сухожиль) відсутня, тобто це є безпечно. За допомогою оптичного збільшення (бінокулярна лупа, хірургічний мікроскоп) нерв буде оглянуто та наявні фактори стиснення будуть усунуті. Якщо сухожилля потовщені та спаяні між собою або із нервом – їх теж одночасно буде звільнено.

 

Які є надії на успіх:

 

Операція призводить до повного одужання нерва. Типові нічні болі зустрічаються в більшості випадків лише в першу ніч після операції та не довше. Відчуття повертаються тим швидше, чим менше ураження нерва, тобто чим раніше Ви згодитесь на операцію. Стан може покращуватись впродовж півроку після операції. Під час фази відновлення нерва можливі незвичні нічні відчуття у кисті інколи до виникнення незначних болей.

 

Щоб виключити усі фактори ризику Вас буде детально обстежено перед операцією лікуючим лікарем.

 

На що слід звернути увагу?

 

Чітко дотримуйтесь інструкцій Вашого лікаря відносно прийому медикаментів, контрольних оглядів та правил поведінки.

 

Дану операцію проводять амбулаторно «come and go procedure», а також стаціонарно.  В останньому випадку Вас госпіталізують, Ви будете знаходитись під постійним наглядом медперсоналу.

 

Після місцевої анестезії Вам не дозволяється в день операції приймати активну участь у дорожньому русі, Ви не можете керувати автомобілем чи мотоциклом, працювати на небезпечних машинах.

 

Щоб закріпити успіх операції, ми сподіваємось на Вашу співпрацю і сумлінне дотримання усіх вказівок у післяопераційний період. Зап’ястя, як правило, на декілька днів після операції буде зафіксовано гіпсовою шиною або тугою пов’язкою. Щоб запобігти набряку рука повинна лежати або утримуватись у припіднятому положенні.

 

Якщо Ви відмічаєте посиніння чи наростання оніміння пальців, це може виникати через надмірно туге бинтування – необхідно ослабити пов’язку.

 

Після звільнення сухожилкового каналу при ворушінні пальцями може виникати біль та відчуватиметься деяка обмеженість у рухах. Це минає самовільно протягом кількох днів після операції, проте повідомте своєму лікуючому лікарю про такі симптоми.

 

Інколи зустрічається зменшення або збільшення тактильної чутливості в області розрізу. Це, як правило, проходить самостійно і не потребує лікування. Іноді незначні нервові закінчення розсіченої зв'язки та м’яких тканин під шкірою у ділянці розрізу чутливі до дотиків протягом деякого часу.

 

Почніть через короткий проміжок часу після операції (вже через кілька годин) рухати пальцями.

 

Не дозволяйте собі тримати руку внизу, це може призвести до набряку м’яких тканин.

 

Після зняття швів (8-10 доба) рука повинна перебувати у спокої протягом кількох днів. Через місяць після операції Вам дозволяється виконувати повсякденну роботу.

 

Після операції, рука, як правило, фіксується пов’язкою строком до 10 днів. Шви знімаються на 10-12 добу. Позитивний ефект після операції хворі відчувають вже протягом першої доби, що проявляється зменшенням або зникненням болю та оніміння.

 

Вже через місяць після операції Вам дозволяється виконувати повсякденну роботу.

 

Тривалість повного видужання та реабілітації після лікування залежить від давності захворювання та його стадії.

 

Пам’ятайте: Чим більше занедбана стадія хвороби – тим довший період реабілітації.

 

Ми пишаємося тим, що в нашому відділення вперше в СНД, встановлена ​​ендоскопіческая система компанії Karl Storz за методикою Krishnan, що дозволяє проводити операцію декомпресії карпального каналу через розріз всього в 5мм! Більш детально Ви можете дізнатися про цей методикою перейшовши за цим посиланням.

 

Відомі люди із прооперованим СКК:

 

  • принц Філіп – чоловік королеви Англії Елізабети ІІ
  • Майк Дірнт – гітарист-басист рок-гурту Грін Дей

 

На даний момент вони успішно займаються тією ж роботою, що і до операції.

 

Ефективність операції досягає 100% результату, проте є дуже необхідним вчасно звернутись до лікаря.

 

При виникненні вищевказаних симптомів у Вас, зверніться до невролога за місцем проживання, або до нейрохірурга у Вінницьку обласну психоневрологічну лікарню, де напрацьовані усі необхідні способи діагностики та методи лікування даної патології (тел. для консультацій 507939, email: neurovin.post@gmail.com).

 

Електронейроміограф працює з 09-00 до 14-00 щоденно у кабінеті функціональної діагностики Вінницької обласної психоневрологічної лікарні тел. 507917.