Спондилолістез

Спондилолістез – це зміщення хребців по відношенню один до одного вперед (антеспонділолістез) або назад (ретроспонділолістез).

 

Спостерігається в поперековому відділі хребта, оскільки він несе головне опорно-рухове навантаження в тілі людини.

 

Дане захворювання, як правило, набуте, і розвивається внаслідок травм хребта, важких фізичних навантажень, надмірних згинань і розгинань в поперековому відділі.

 

При зсуві хребців звужується хребтовий канал і виникає стеноз хребтового каналу або защемлення нервових корінців у міжхребцевих отворах (форамінарний стеноз).

 

Слід зазначити, що частота спондилолістезу складає 5-7% в популяції.

 

Симптоми

 

Найголовніший симптом - це наявність болю в нижній частині спини. Вона посилюється при навантаженні, ходьбі, згинаннях / розгинаннях хребта.

 

  • cлабкість і оніміння в ногах

Виникає поступово з тенденцією до наростання при тривалому захворюванні. Слабкість і оніміння особливо наростають під час ходи, це призводить до необхідності через деяку відстань (від кількох до 500 метрів), зупинятися і відпочивати. Як правило, при цьому пацієнти намагаються нагнутися вперед, сісти або присісти, що приносить полегшення.

 

  • порушення функції тазових органів

Проявляється появою порушень сечовипускання, таких як нетримання сечі, імперативні позиви до сечовипускання. Також нерідко виникають проблеми і з функцією кишківника у вигляді закрепів або недостатній функції сфінктера. У чоловіків часто одним із симптомів стенозу може бути імпотенція.

 

Залежно від ступеня зміщення виділяють 4 ступені спондилолістезу:

 

Ступінь I - зсув до 25%.

Ступінь II - зсув від 26% до 50%.

Ступінь III - зсув від 51% до 75%.

Ступінь IV - зсув від 76% до 100%.

Ступінь V розвивається, коли хребець повністю відділяється від сусіднього хребця (спонділоптоз).

 

     

Діагностика

 

У першу чергу пацієнт з наявністю хоча б одного з вищевказаних симптомів звертається до лікаря за місцем проживання. При підтвердженні симптомів лікар повинен направити пацієнта на консультацію до невролога (нейрохірурга). Наявність клінічної симптоматики є приводом для проведення рентгенографії хребта та призначення нейровізуалізаційних методів обстеження, таких як комп'ютерна томографія та магнітно-резонансна томографія.

 

В умовах нашої клініки є можливість виконати всі дослідження на сучасних апаратах. У більшості випадків цих методів досить для діагностики стенозу поперекового відділу хребта.

 

Часто застосовується електронейроміографія - це метод досліджує ефективність передачі електричного імпульсу по нерву та його передачу до м'язів. Зменшення швидкості провідності і втрата сили імпульсу свідчить про здавлення нерва. Також, електронейроміографія може підтверджувати отриманий позитивний ефект від проведеного лікування або операції.

 

Лікування

 

Консервативне лікування включає в себе значне зменшення фізичної активності пацієнта, носіння підтримуючого корсета на поперековий відділ хребта для обмеження в ньому рухів, застосування протизапальних засобів, судинної терапії. Також, на ранніх стадіях захворювання особливо ефективні фізіотерапевтичні методи лікування, санаторно-курортне лікування (м.Хмільник ).

 

Як правило, на запущених стадіях консервативне лікування неефективне, воно якщо і дає позитивний результат, то він дуже нетривалий.

 

У таких випадках проводиться оперативне втручання, під час якого збільшується діаметр хребетного каналу, тобто створюється його декомпресія, і зміщений хребець фіксується спеціальною титановою траспедикулярною системою.

 

Хірургічне лікування:

 

Лямінектомія і траспедикулярна стабілізація – вид оперативного втручання при якому видаляється заднє півкільце хребця, тобто видаляється задня стінка хребтового каналу, після чого зміщений сегмент хребта фіксується титановою транспедикулярною системою. При такій операції створюється оптимальний доступ до нервових утворень хребта, гриж міжхребцевих дисків, кісткових розростань. Після створення адекватної декомпресії, проводяться транспедикулярні шурупи в тіла хребців, які з'єднуються між собою титановими балками. Таким чином, формується траспедикулярная система стабілізації, яка буде утримувати хребці і нести більшу частину опорної функції даного сегмента хребта. Ми використовуємо системи стабілізації всесвітньо відомих компаній Stryker, Medtronic, ChM та ін.

 

Застосування таких систем дозволяє повернутися до активного способу життя в найкоротші терміни після операції. Застосування стабілізуючих систем значно збільшило ефективність таких операцій. Вже на наступний день після операції Ви будете ходити, а незабаром покинете лікарню без тих скарг які були у Вас колись.