ТРАВМИ НЕРВОВИХ СТOВБУРІВ ТА ЇХ НАСЛІДКИ

Травма периферичного нерва - це механічне пошкодження нерва, при якому порушується його анатомічна цілісність.

 

Розрізняють декілька видів травм нервів: відкриті і закриті, повний перерву і часткове пошкодження, забій і компресія.

 

При пошкодженні нерва розвивається так звана Валлеровська дегенерація - це переродження відростків нервових клітин при якому вони втрачають свою функцію і зв'язок з самої нервової клітиною.

 

На місці важкого пошкодження нерва розвивається рубець, в утворенні якого беруть участь сполучнотканинні елементи периневрія та епіневрія, провідність нерва порушується. Анатомічний перерив нервового стовбура зі значним розходженням кінців або ж перешкодою між двома його відрізками (грубі рубці, осколки кісток, сторонні тіла) зазвичай тягне за собою утворення невроми. Остання може виникнути і після удару нерва і крововиливу в стовбур нерва і при відсутності анатомічного перериву нервового стовбура.

 

Симптоми

 

  • Відсутність чутливості нижче рівня травми
  • Випадання частини рухів кінцівки і пальців нижче рівня травми
  • Біль у місці пошкодження, що іррадіює в пальці кистей або стоп
  • Вегетативні порушення в кінцівках нижче рівня ураження

 

Якщо Ви отримали травму і у Вас в наявності хоча б один з вищевказаних симптомів - це привід для виконання електронейроміографії та звернення до нейрохірурга. Дуже важливо не затягнути зі зверненням до нейрохірурга, адже чим довше від моменту травми нерва проходить часу, тим гірше нерв буде відновлюватися.

        


Діагностика

 

Основним методом діагностики ураження нервових стовбурів - це ретельне неврологічне обстеження. Оскільки кожен нерв має свою функцію, то при наявності випадання цих функцій можна встановити який нерв пошкоджений. Також, якщо при постукуванні в місці пошкодження нерва відчуваються прострілюючі болі в пальці - це може свідчити про часткове пошкодження нерва.

 

Із застосуванням електронейроміографії вдається не тільки виявити пошкоджений нерв, а й встановити ступінь його пошкодження.

 

На даний момент електронейроміографія є основним додатковим методом діагностики ушкодження нерва.

 

Лікування

 

При компресійному пошкодженні нервового стовбура призначається відновлювальна терапія, фізіотерапія, іноді санаторно-курортне лікування. При відсутності позитивного ефекту (що має бути підтверджено електронейроміографією) виконують оперативне втручання спрямоване на декомпресію нерва і виконанні невроліза, тобто звільнення нерва від зовнішніх факторів компресії. Такі види пошкодженнь часто трапляються в результаті тупих травм і переломів кінцівок, зовнішнього здавлення кінцівки гіпсом, дверима тролейбуса і т.д.

 

При частковому або повному пошкодженні нерва безсумнівно показана операція.  Вона полягатиме у створенні всіх умов для регенерації нервового стовбура. По-перше, будуть усунуті чинники зовнішньої компресії (рубці та спайки навколо нервового стовбура), після цього буде проведено ушивання пошкодженого нерва спеціальним мікрохірургічним способом під мікроскопом. Після такої операції кінцівку, як правило, фіксують створюючи фізіологічне положення для поліпшення регенерації нервових відростків.

 

Швидкість відновлення нервового закінчення не більше 1 мм на добу в ідеальних умовах при медикаментозній підтримці, тому проведення операції не означає, що на наступний після неї день у Вас відновиться повністю функція кінцівки. Відновлення функцій - це тривалий процес який вимагає від Вас притримування всіх рекомендацій нейрохірурга, виключення куріння, алкоголю та інших зовнішніх факторів які можуть негативно вплинути на регенерацію.

 

В окремих спостереженнях, при великому дефекті рухового (тобто функціонально значущого) нервового стовбура, коли неможливо стягти кінці пошкодженого нерва, ми виконуємо аутопластику. Для цього береться нерв який відповідає лише за чутливу функцію (як правило це n.suralis), і фрагмент цього нерва ушивається до кінців ушкодженого нерва. У цьому випадку нерв-трансплантант виконує роль каналу по якому проростуть нервові закінчення пошкодженого нерва.